Könyvhét 2023
Móra Kiadó
Mesék Csodája
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
Móra Kiadó <br> Mesék Csodája SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Könyvhét.hu online

Újabb 6000 ex librisszel bővült a nemzeti könyvtár online tartalomszolgáltatása

MTI - 2024.11.21.

Újabb mintegy 6000 modern ex librisszel bővült a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) online tartalomszolgáltatása, hogy a műfaj reprezentációját tovább szélesítse.

A Könyvjegytár digitális ex libris szolgáltató honlapjára újonnan felkerült művek jó minőségben, ingyenesen hozzáférhetők bárki számára. A honlap 2023-ban nyílt meg csaknem 4500 régi és modern ex librisszel.

A nemzeti könyvtár gyűjteményében a könyvek és a folyóiratok mellett különleges kisgrafikai alkotások is megtalálhatók, kiemelkedően nagy példányszámú ex libris gyűjteménnyel rendelkezik - áll az MNMKK OSZK szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Az ex libris egy, az adott könyv tulajdonosát megjelölő, legtöbbször művészi értékű, kis méretű grafikai alkotás; magyarul általában könyvjegy vagy ritkább esetben könyvcímer meghatározással illetik.

Napjainkban már jórészt elszakadt a könyvtől, önálló kisgrafikai lapként gyűjtik.

Az újonnan felkerült grafikák készíttetői között megtalálható Kner Imre tipográfus, könyvművész; Kovács József pécsi könyvkötő, nyomdász; Lippóczy Norbert magyar születésű tarnówi agrármérnök, borász; Lustig István szegedi ügyvéd; Nyireő István, a debreceni Egyetemi Könyvtár egykori igazgatója. Siklóssy László író, ügyvéd, neves Budapest-kutató és Soó Rezső botanikaprofesszor, egyetemi tanár is sokat tett az ex libris ügyének felkarolásáért.

Gazdag azon grafikák köre, amelyik híres embernek állít emléket; az in memoriam vagy hommage-lapok őket ábrázolják vagy a tevékenységükhöz kötődnek, ilyen például Jókai Mór, Móra Ferenc és Radnóti Miklós.

A zeneszerzők közül Kodály Zoltán (1882-1967) könyvjegyén tevékenységére utalóan énekesmadár, hárfa és népi motívumok szerepelnek; a kompozíciót 1962-ben metszette fába Fery Antal. A pécsi születésű Jandó Jenő (1952-2023) zongoraművész ex librisét foglalkozása attribútumaival, zongorával, violinkulccsal Takács Dezső alkotta.

A színházi maszkot bemutató ex librisszel rendelkező színészek, humoristák (Bajor Gizi, Hofi Géza) mellett a világhírű bűvész, Rodolfo (született Gross Rezső, 1911-1987) részére is készült ex libris, aki hivatása ismertetőjegyeként bűvészpálcával, bűvész közben.

Az ex librisek Könyvjegytárban is fellelhető készíttetőiről az Ex libris gyűjtők, gyűjtemények sorozat ad részletesebb bemutatást az MNMKK OSZK-blogon, amely szintén elérhető a tartalomszolgáltatás felületén is.

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Rovat további hírei:
Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



KőszeghyÉlet és IrodalomTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés