Ősbemutatóval és a Helikon tematikus lapszámával köszöntik a 90 éves Bodor Ádámot Kolozsváron
MTI - 2026.05.19.
Ifj. Márkos Albert és az író Nikita című opera-performanszának ősbemutatójával, valamint a Helikon irodalmi folyóirat tematikus lapszámával köszöntik a 90 éves Bodor Ádámot május 20-21-én szülővárosában, Kolozsváron.
A Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas író február 22-én töltötte be 90. életévét, ez alkalomból köszöntik szülővárosában. A Bodor Ádám 90 rendezvénysorozat keretében május 20-án, szerdán ifj. Márkos Albert és az író Nikita opera-performanszának ősbemutatóját tartják a Kolozsvári Magyar Opera stúdiójában.
A librettót Verhovina madarai című regényének egyik fejezete alapján, de annak eseményeitől több ponton eltávolodva Bodor Ádám írta. Az operát Márkos Albert komponálta.
A történet szerint a világvégi, elhagyott telep régen bezárt fogadójában tölti az utolsó fagyosszent napját a telep elöljárója, Torma, az egykori fogadós, Repkény, a kiugrott lelkész, Müller, a hátramozdító mindenesfiú, Yustin, és az asszonyok: a lelkész házvezetőnője, Zseni és a mindenórás Danczura. A Medwaya hegy lejtőjén idegen alak közelít, nyomaival vészjósló jelet rajzol a hóba - áll az ismertetőben.
Az opera-performanszot Porogi Dorka rendezte, zenei vezetője Szőcs Kristóf, látványtervezője Adrian Ganea.
A szereposztásban a kolozsvári opera több énekese és vendégművészek láthatók: Vatamány Atanáz, Liber Ágoston, Nemes Tibor, Bálint Zsuzsánna, Mányoki-Kormos Melinda Erzsébet, Kovács Eszter és Zsigmond László. Az előadásban az opera zenészei is közreműködnek.
A Nikita ősbemutatóját szerdán tartják 19 órától a Bánffy Miklós operastúdióban. A produkciót másnap is láthatja a közönség ugyanebben az időpontban, ugyanitt.
Csütörtökön a Helikon irodalmi folyóirat is tiszteleg a 90 éves Bodor Ádám előtt, 17 órától mutatják be a tiszteletére készült tematikus lapszámot.
A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának rendezvénytermében tartandó bemutatón az ünnepelttel Márton Evelin író, szerkesztő beszélget. Felolvasnak: Buna Blanka Boróka, Váradi Nagy Pál és Zahorecz Eszter. Az est házigazdája Grezsa Csaba főkonzul és Karácsonyi Zsolt, a Helikon főszerkesztője.
Bodor Ádám Kolozsvárott született 1936-ban református, felső középosztálybeli családban. Közgazdász, bankigazgató apját 1950-ben a Márton Áron püspök elleni koncepciós perben öt évre ítélték, őt magát 1952-ben a helyi Református Kollégium növendékeként államellenes szervezkedés és röpcédulák terjesztése vádjával elítélték. Két évet töltött a szamosújvári börtönben, szabadulása után gyári munkásként dolgozott, majd a Protestáns Teológiai Intézet hallgatója lett.
A diploma megszerzése után a kolozsvári egyházkerületi levéltárban, majd egy fordító-másoló irodában dolgozott. Első novellája 1965-ben jelent meg az Utunk című lapban, négy évvel később első novelláskötetét is kiadták A tanú címmel. Azóta szabadfoglalkozású író, 1982-ben települt át Magyarországra.
Ajánló tartalma:
Az archívum kincseiből
Beugró – de hova? – 3 Typotex-könyvről; emberiségtörténet
Lapozgatható képzőművészeti kiállítás – Beszélgetés Gyugyi Lászlóval
Jó könyvek sorozatban és azon kívül – Déltengertől az Óceánkutatásig
Tarján Tamás – Könyvbölcső. Debrecenbe kéne menni…
Bokor – Kertész Imre bevezetője Stephen Barlay Menekülés és megérkezés című kötetéhez



















