Könyvhét 2023
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek... SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT
Könyvhét.hu online

Megjelent a Mahler Discography

2010.07.08.

Gustav Mahler születésének 150. évfordulója alkalmából a nemzetközi zenei életben egyedülálló kötet jelent meg Mahler Discography címmel, Fülöp Péter szerkesztésében, aki saját gyűjteményét használta fel a Mahler-felvételeket egybegyűjtő kiadvány elkészítéséhez.
Az amerikai Kaplan Foundation és a torontói székhelyű Mikrokosmos Company kiadásában megjelent 600 oldalas kötetet Gustav Mahler születésnapján, szerdán mutatta be a szerző-szerkesztő Budapesten, a Zeneakadémián. Mint Fülöp Péter felidézte, 1973-ban itt hallgatta meg Mahler IV. szimfóniáját, s fölkészülés céljából vette meg első Mahler-lemezét.
A koncerttől kezdve kezdte el gyűjteni a Mahler-felvételeket. Segítsége alig volt, hiszen addig mindössze egy 48 oldalas, Amerikában kiadott diszkográfia létezett. Ő 1985-ben készítette el első diszkográfiáját, amely a budapesti Studia Musicologica sorozatban jelent meg.
Közben a mérnök hivatású, zenei képzettséggel nem bíró Fülöp Péter életében a lemezgyűjtés és -forgalmazás foglalkozássá, üzletté vált. "1993-ban a családommal úgy döntöttünk, hogy Kanadában próbálunk szerencsét, 1995-ben itt jelent meg a második általam összeállított diszkográfia, amely már 1100 címet tartalmazott" - tette hozzá a szerkesztő.
A mostani kötetben már 2774 felvétel adata szerepel, tehát 15 év alatt másfélszeresére növekedett a kiadott Mahler-felvételek száma, amely jelzi, hogy a zeneszerző népszerűsége milyen nagy mértékben megnőtt - mutatott rá Fülöp Péter.
A könyv négy fő fejezetből áll: az első művek szerint, a második az előadók szerint, a harmadik a lemezkiadók alapján csoportosítja a felvételeket. A negyedik részben pedig időtartam alapján szerepelnek a felvételek: a II. (Ressurection) szimfónia "leggyorsabb" és "leglassabb" felvétele között például 12 perc az eltérés.
A kiadványhoz egy különleges CD-t mellékeltek, egy 1948-ban felvett, 1952-ben kiadott, majd valószínűleg visszavont, tehát ritka és korántsem hibátlan IV. szimfónia-felvételt, amelyet Paul van Kempen holland dirigens vezényelt a Hilversumi Rádió Zenekarának élén.
Fülöp Péter a hozzá hasonlóan szenvedélyes gyűjtőknek és könyvtáraknak szánja diszkográfiáját, amelyet az interneten (100 dollárért) lehet csak megrendelni.

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Rovat további hírei:
Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



Kiemelt

Antal Nikolett: Kalocsai abszurd – Az Élet és Irodalom 2025/18. számából

Az Élet és Irodalom 18. számát a kulturális cikkek rövid részleteivel ajánljuk.

KőszeghyÉlet és IrodalomTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés