Könyvhét 2023
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
Újszövetség
olvasást segítő
nagy betűkkel
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek... Újszövetség<br>olvasást segítő<br>nagy betűkkel SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV
Könyvhét.hu online

Gasztronómiai időutazás várja a látogatókat a Magyar Nemzeti Levéltárban

MTI - 2026.06.16.

Gasztronómiai időutazás címmel különleges programokkal csatlakozik a Múzeumok éjszakája országos rendezvénysorozathoz a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára szombaton a budai Várban, a Bécsi kapu téri palotában.

A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára MTI-hez elküldött keddi közleménye szerint a Múzeumok éjszakája idei kiemelt tematikája az Ízekbe zárt történetek, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a gasztronómia nem csupán mindennapi szükséglet, hanem kulturális emlékezetünk egyik fontos hordozója.

A levéltári palotában a 16 órától éjfélig tartó esemény középpontjában a gasztronómia története áll. Látogatók gasztronómiatörténeti előadásokon és beszélgetéseken vehetnek részt, emellett vezetett épületséták, raktárlátogatások és családi programok is várják az érdeklődőket.

Programkínálatban szerepelnek olyan tematikus raktárséták, amelyek a 16-20. századi ételkultúra dokumentumait, a főúri és főpapi borfogyasztás emlékeit, valamint a polgári kor gasztronómiai világát mutatják be, míg a családokat kincskereső játék várja.

Az első emeleti folyosón sajt- és sörvásárral készülnek, a tanácsteremben az érdeklődők sajt- és sörkóstolóval egybekötött előadásokon és beszélgetéseken vehetnek részt. A programok a kora újkori Magyarország étkezési szokásait, az Osztrák-Magyar Monarchia gasztronómiai különlegességeit, valamint a Ferdinánd Monarchia Étterem történetét is bemutatják.

Három kiállítás is megtekinthető lesz az este folyamán. A Palackba zárt történetek című kamarakiállítás az ital- és borgyártás történetével kapcsolatos iratokba enged betekintést, míg az 1945 - Kereszttűzben című állandó tárlat Budapest ostromának és a második világháború magyarországi befejezésének állít emléket. Emellett a látogatók megismerhetik a levéltár a Várak. Kőnig Frigyes rajzai a Kárpát-medence erődítményeiről című időszaki kiállítást is.

Restaurátorok kézműves foglalkozással készülnek. Több program is előzetes regisztrációhoz kötött.

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Rovat további hírei:
Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



Kiemelt

Garaczi László 70 – Az Élet és Irodalom 2026/29. számából

Az Élet és Irodalom 29. számát a kulturális cikkek rövid részleteivel ajánljuk.

Kálvin 0612Móra 0605KőszeghyÉlet és IrodalomTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huCsibi tűzoltó lesz
Belépés