A beszélgetőpartnerek a társadalom, a közélet, a kultúra, a művészet és a tudomány legkülönfélébb területein tevékenykedő emberek: írókkal,költőkkel, képzőművészekkel, irodalom- és művészettörténészekkel,teológusokkal, jogászokkal, orvosokkal, természettudósokkal,előadóművészekkel folytatott dialógusokon keresztül zajlik a szellemi-kulturális hídépítés egyház és világ között.
Az Asztali beszélgetések öt dialógus szerkesztett változatát tartalmazó első kötetéhez Hankiss Elemér
írt előszót. Az asztalhoz telepedő beszélgetőpartnerek a következő témákban osztották meg gondolataikat hallgatóságukkal: Esterházy Péter
író és Fabiny Tamás
püspök az identitásról, Heller Ágnes
filozófus és Jutta Hausmann
teológiai tanár a Genezis könyvéről, Jelenits István
piarista szerzetes és Csepregi András
teológus Isten törvényének mai értelmezéséről, Jókai Anna
író és Lengyel Anna
egyházkerületi felügyelő az értelmiség küldetéséről és felelősségéről, Vekerdy Tamás
pszichológus és Réz-Nagy Zoltán
lelkész a „Tiszteld atyádat és anyádat!” parancsolatról és a családról folytattak disputát és eszmecserét.
A kötetben olvasható dialógusokhoz egy-egy harmadik beszélgetőtárs is csatlakozott: a disputák témái és gondolatmenetei művészeket ihlettek arra, hogy képzőművészeti alkotásokkal járuljanak hozzá a beszélgetések gondolatiságának többsíkú ábrázolásához és értelmezéséhez.
Harmadik beszélgetőtársak: Deim Pál, Fehér László, FeLugossy László, Simon András és Vinczellér Imre
„Öröm olvasni ezeket a beszélgetéseket. Mert az ember néha már azt hiszi, hogy a politikai-közéleti ricsaj mögött néma az ország. És íme az ellenbizonyíték: csendben, elgondolkozva komoly emberek – írók, teológusok, lelkészek, filozófusok, pszichológusok – életünk fontos dolgairól beszélgetnek. Nem komolykodva és tudálékosan, hanem szabadjára engedve gondolataikat, játszva velük, rögtönözve, ránk záporozva meglepő kérdéseiket s válaszaikat." (Hankiss Elemér)
A kötet a Luther Kiadónál jelent meg.
|