Saját időd ura vagy…?
E lap a legutóbbi számában közölt mozaikosan összeállított (nem a leghízelgőbb) portrét az idei esztendő irodalmi Nobel-díjasáról, az osztrák Elfriede Jelinekről. Az Európa Kiadó
Az Irodalmi Nobel-díj
(Száz év története) című (Deres Péter által tartózkodó tárgyilagossággal magyarított) újdonságából, az összefoglaló táblázatból egyedül Jelinek neve hiányzik, tehát Kertész Imréé (2002) és John Maxwell Coetzee-é (2003) már – kiegészítésként – benne van. Maga a mű 2001-ben látott napvilágot, az 1901- és első díjosztás centenáriumára. Kjell Espmark svéd író 1981-ben lett a Nobel-díj bizottság elnöke. Korábban egyszer már közzétette a mostani formájában aztán kissé újragondolt krónikát. Műhelytitkokba, döntési szempontokba és módszerekbe enged bepillantást. Felosztása szerint például az 1920-as évek a díj szempontjából a “Nagylelkű humanizmus” periódusa, 1984 után, több szakaszban, “A horizontok kitágítása” következik el. Érdekes a nemzetközi kritikai sajtó évszázados szemlézése, illetve a Bizottság belső vitáinak és felméréseinek tükre. (Ha egy évtizedben utólag legalább öt-hat döntés helyesnek érződik, az már igen “jó” évtized.) Kiderül, miben nem Hűséges az alapítóhoz a mindenkori grénium, kik azok a “kifeledett” zsenik, akik nem feltétlenül memóriakiesés folytán maradtak díj nélkül. A könyv – dokumentumainak, kiemeléseinek és mutatóinak köszönhetően is – haszonnal forgatható és érdekes, de néhol alig követhető, s Espmark is sejteti: posztja és “északisága” nem mindig teszi a legalkalmasabbá a megszólalásra. Néha úgy fest: az irodalmi Nobel-díjat, még balszerencsés választásokkor is, a történelmi pillanat osztja, bár nem kényére-kedvére.
A rövid életű írókat nem “fenyegeti”, hogy elnyerik e kitüntetést (Franz Kafkáról is olvashatjuk, hogy – Nobel-aspektusból fogalmazva – túl korán hunyt el… Egyébként eddig Rudyard Kipling volt a legfiatalabb díjazott, 1907-ben, negyvenkét évesen; és Halldór Kiljan Laxness volt az első, 1955-ben, aki már nem a XIX. század szülötteként lett irodalmi Nobel-díjas).
Katherine Mansfield
Új-zélandi származású remekíró földi létének szűk harmincöt éve alatt a díj közelébe sem kerülhetett. 1923-ban hunyt el. Sorsdöntő művészi éve valószínűleg az 1913-as volt (ekkor Rabindranath Tagore kapta a Nobel-díjat, sokak megelégedésére, sokak megrökönyödésére). Az Európa Naplók, levelek című gyönyörű, terjedelmes gyűjteményéből – mindenestül Mesterházi Mónikát illeti érte köszönet – szinte az egész pálya és sors szorongatottsága kibontakozik. Innen – a férjéhez, John Middleton Murray-hez írt sorokból való cím-idézetünk is, de még kérdőjel nélkül: “Nem az-e az igazság, hogy ha rab vagy is, azért a saját időd ura vagy”. A Mansfield-“krónika” még jelentősebb párdarabja, az új szövegeket is ajándékozó Elbeszélések szinte mindegyike rávilágít, mennyire nem ura a személyiség a látszólag neki rendelt (élet)időnek…. A java novellák (mind az, de a Születésnap, Az inga lengése, az Előjáték, a Gyönyör, a Méreg, A babaház különösen) megértetik, miért merül fel oly sokszor e "cselekménytelen”, szinte merő kommentár és benső hang szövegek kapcsán (a szintén Nobel-díjtalanul maradt) Csehov neve. Belenyugvó bölcseket, ironizált rezignáció kevés textus talajáról növekedhet úgy fel az olvasóban, mint Hansfield írásainak gondolat- és érzelemdús bekezdéseiből.
1923-ban William Butlen Yeatsé lett a Nobel-díj (egy a kevéssé megkérdőjelezhető döntések sorából, de
Molnár Ferenc
Bécsben, 1924. január 11-én, pénteken – mellesleg a születésnapja előestéjén – aligha ezzel a közelmúltbeli hírrel volt elfoglalva. Drága Lilikém! megszólítással ekkor írta ama hatvanvalahány levél egyikét, melyek bekerültek az …or not to be című (Argumentum Kiadó – Petőfi Irodalmi Múzeum). T. Nagy György tervezte, Varga Katalin szerkesztette, gondozta, jegyzetelte a PIM Kézirattára büszkeségének számító könyvet. Darvas Lili színművésznő a címzett, Molnár harmadik felesége. Közös életre szinte sosem volt idejük (vagy szándékuk…) – amint Gajdó Tamás, a kapcsolat színháztörténész elemzője írja okos fejtegetéseiben: Molnár hol itt, hol ott nem élt együtt aktuális feleségével. A középkorú férfi (akiből később az öreg Molnár lesz) és az ifjú üdvöske (aki nagy színésznővé érik) szövetsége azonban tartalmas, Molnár levelei a rigorózus pontoskodás mögött érzelmesek is; s a háttér: az 1924 és 1945 közötti időszak, Molnár külföldre távozásával, meglepő Mussolini-rokonszenvével, sikereivel, bukásaival, elmagányosodával. Varga Katalin egy-két szépséghibától eltekintve tökéletes jegyzetanyagot varázsolt a levelekhez. Azt nem könnyű eldönteni, hogy e könyvnek Molnár Ferenc, a levélíró, vagy Darvas Lili, a megszólított asszony-e a főhőse…
Tarján Tamás
Ajánló tartalma:
- Kertész Ákos írásai
- Murányi Gábor írásai
- Tarján Tamás írásai
- A **** költő
- A hetvenötödik
- A könyöklő Mikes
- A Magyar Dráma Napja
- A regények vére
- A színház körül
- A színház szőlőskertjében
- Ama kék madár
- Átjáróház a panteon
- Ától cettig
- Az olimpia éve
- Az önmagát lapozó könyv
- Babitsolás
- Babuszasze
- Debrecenbe kéne menni…
- Egy sorra bízva
- Ékiratok
- Élő testamentumok
- Előkönyvhét
- Első kötet
- Emlékpróba
- Én; élet; rajz
- Hagyatékok
- "Hatvan év csupán a kezdet"
- Huszadik század, első harmad
- Irodalmi bedekker
- Ismételt mondatok
- Kacagó szatyrok
- Karácsonyi cikk
- Karácsonyi színház
- Kép, regény
- Kerti asztal
- Kerületek, órák
- Kezdjük költőkkel
- “…költőien lakozik az ember…”
- Saját időd ura vagy…?
- Könyvek, kisszék, könyvek
- Könyvszüret
- A közép is égtáj
- Lexikon és vidéke
- Lexikonöröm
- Macskaléptű betűk fénylő ünnepe
- Magyar oroszok
- Majd emlékezni jó lesz
- Mégis azonról
- Minden kézbe könyvheti könyvet!
- Mitomesék, grafikatúrákkal
- Nagy könyvek
- Nano Objekt
- Nemzetkaraterológia
- Nyár, nagy könyvkölcsönző
- Olvassunk drámát
- Opera Omnia
- Óramű, bölcs körön
- Önélet; írás
- Öt filmkocka
- Öttel osztható
- Pad alatt a póc
- Parlament és cirkusz
- Pásztorok, kik nyájnál szüntelen vigyáznak
- Portréról portréra
- Posztkarácsony
- Profán asszonyglóriák
- Proust arca
- Pünkösd, gyermeknap
- Rejtelmes fény
- Replay élmény
- Rózsaág
- Szabadművészek
- Szeptember 21.
- Templom az, ahol
- Tolsztoj, Cvetajeva, Troyat
- Tőzsdei medve, Házy nyúl, Malac-paprikás
- Vásárhelyi vásár
- Vegyesváltó
- Véletlen adta ajándékok
- Véletlenek pedig vannak
- Volt, van, lesz
- Vonaton olvasni
- Zenekar sosem elég nagy
- Tarján Tamásról
- Négy puhafedelű
- Semmi fölösleg
- Dr. Bódis Béla írásai