Pásztorok, kik nyájnál szüntelen vigyáznak
Egy Rauschner György-festménnyel díszített szép könyv került hozzám.
Csathó Kálmán: Izzó levegőben
– áll a címlapon, a tárgy megjelölésével: Emlékek a régi Nemzeti Színházról. A Palatinus újdonsága ébresztett rá, hogy van polcomon dedikált Csathó is. A mostani gyűjteményhez alapul szolgáló két emlékezés (Ilyennek láttam őket; A régi Nemzeti Színház) egyikében datálatlan bejegyzés: „Halászy Feriéknek szeretettel az öreg Kálmán”. 1968 táján, amikor vettem, az antikvár értéket alig növelte e kézjegy: az eredeti 35 Ft helyett a szokásos kétharmados áron, 24 forintért adták. Gajdó Tamás a több mint négy évtizeddel ezelőtti portretizáló memoárokból komponált új kötetet. A terjedelmesebb arcképek (Jászai, Márkus Emília, Blaha, Ódry, Bajor, Somlay és mások) java mellé a rengeteg rövid közül a Nagy Adorján-skiccet vette (talán mert író és hőse komaságba kerültek). A friss összeállítás is kidomborítja, hogy az író, rendező Csathó Kálmán (1881-1964; nemrég volt a 125. születési évfordulója) a plasztikus színészrajz egyik legjobb magyar mestere (s utólag is „pásztora” a „komédiás nyájnak”). Általában tárgyszerűen, elfogulatlanul, találóan, anekdotikusan eleveníti meg azon pályatársait, akiknek nagy többsége már 1960 körül sem volt az élők sorában. Gajdó az Előszóba érdekes, rejtett Beregi Oszkár-Csathó véleménykülönbséget is befoglal. A szerkesztő gondosan vigyázta a szöveget – de vétett is. Az Ilyennek láttam őket nem 1959-ben, hanem 1957-ben jelent meg. Nagy különbség! S Csathó aligha „emlékezetkihagyás” miatt változtatta hirtelen halálra Somlay öngyilkosságát. A mára már széles körben ismert, politikai tiltakozással felérő búcsúlevél-segélykiáltás emlegetése nemigen történhetett meg 1960-ban. (A még csak 5150 példányban kiadott első s a már 12960 példányos második régi kötet [Magvető] egykori szerkesztőit: Tóbiás Áront és Kristó Nagy Istvánt ma is meg lehetne kérdezni a munka és a Csathóval való együttműködés körülményeiről.)
Csathótól (is) tudjuk, hogy régen az év három ünnepnapján nem játszottak a színházak. December 24-én sem (de nagypénteken a kiadós kirándulásoknak nem volt akadálya. Vajon böjtöltek-e aznap a teátristák?). Pándy Lajostól (is) értesülünk: 1945 után súlyosodtak évek, amikor szentestén kötelező volt kinyitni a színházak kapuit.
Pándy Lajos: Súgópéldány
– olvasható a Mundus egyik emlékirat-újdonságán (2., bővített kiadás), Prológus és három monológ alcímmel. Csathónak és Pándynak sok villanó, közös tárgya akad. A Vígszínházba félévszázadnál régebben szerződött, íróként, műfordítóként is elismert színművész fő stíluseszköze a zárójel. Az Ifjúkor, a Férfikor és az Öregkor monológjainak ösvényein is úgy halad, hogy rendre zárójeles emlékeket, reflexiókat, kitekintéseket sző önéletrajzába. Ezzel lebegteti, egymásba játszatja a múlt mozaikos eseményeit. Másként, mint Csathó, de regényessé avatja a múltidézést. Tévesztés, elírás sajnos nála is akad, s néha érthetetlen a konzervativizmusa. Miért „orcátlanság” például Arany János után négy-öt emberöltővel ismét lefordítani egy-egy Shakespeare-t? (Másfelől viszont ez a művelt, disztingvált művész sokszor jótékonyan szabadszájú.) A Belvárosi Színház és a Víg társulati életéről, az egyes korszakok szakmai-emberi hangulatáról, az évtizedekkel ezelőtti, színházon belüli és kívüli színészlétről érdekes, élvezetes, markáns, lehetőleg kíméletlenül pontos híradásokkal szolgál. Legendás nagyokról (Pethes Sándor, Páger, Bulla, Ruttkai s még sokak) emlékezik meg, esetleg ütközteti őket (a két Zoltánt: Várkonyit és Latinovitsot!). Voltak-lesznek, akik megsértődnek? Egyes portrék elfogultak, elmintázottak? Major Tamás azt mondta (mások nyomán): „A színház nem szelíd intézmény”. A memoár sem szelíd műfaj. Pláne az ilyen eredeti, színvonalas memoár.
Katona Imre: Még nincs vége a dalnak
– ez is Mundus-büszkeség: Írások a drávaszögi, szlavóniai, bácskai és temesközi magyar folklórról. Az életdalnak, fájdalom, vége van (az l921-es Katona 85. születési évfordulójára idén ősszel emlékezhettünk; 2001 tavaszán hunyt el), de az életmű dalának valóban nincs. A megfelelő helyeken és kezekben levő hagyaték még számos publikációt ígérhet. Mivel a szerző mestere volt a rövid lélegzetű tudományos közléseknek, illetve a tudománynépszerűsítő újságcikkeknek, e gyűjtemény is sokhúrú, olvasmányos, információkban dúskáló. Még a színjátékos népszokásokról is újat tudunk meg, bár ez nem volt a kutató szakterülete. A karácsonyi ünnepkört Luca-naptól Háromkirályokig adatolja. Kálmány Lajos közlését toldja meg a (18. századi eredetű) verbicai betlehemes szakasszal: „Pásztorok, kik nyájnál / Szüntelen vigyáznak, / Oly hírt mondok néktek, / Mellyet majd csodálnak: / Messiás született, / Ki jövendöltetett, / Meglássátok!” A világos elrendezés kiemeli a Szilágyi és Hajmási története körötti vizsgálódásokat és új felfedezéseket, a Katona szívügye ballada-anyagot, a kéziratos énekköltészet szerelmi és betyártematikáját, a drávaszögi folklór összegzéseit. Biernaczky Szilárd nélkülözhetetlen Katona-műjegyzéket mellékelt.
Voigt Vilmos utószavában elérzékenyülve olvasom a tényt: egykori tanárom, az idősödő, betegeskedő Katona Imre engem is barátságába fogadott. Nekem tehát ez a kötet karácsonyi ajándék. Szép ajándék a (fényképekkel színvonalasan illusztrált) másik kettő is.
Boldog, könyvajándékot is tartogató ünnepeket!
Tarján Tamás
Ajánló tartalma:
- Kertész Ákos írásai
- Murányi Gábor írásai
- Tarján Tamás írásai
- A **** költő
- A hetvenötödik
- A könyöklő Mikes
- A Magyar Dráma Napja
- A regények vére
- A színház körül
- A színház szőlőskertjében
- Ama kék madár
- Átjáróház a panteon
- Ától cettig
- Az olimpia éve
- Az önmagát lapozó könyv
- Babitsolás
- Babuszasze
- Debrecenbe kéne menni…
- Egy sorra bízva
- Ékiratok
- Élő testamentumok
- Előkönyvhét
- Első kötet
- Emlékpróba
- Én; élet; rajz
- Hagyatékok
- "Hatvan év csupán a kezdet"
- Huszadik század, első harmad
- Irodalmi bedekker
- Ismételt mondatok
- Kacagó szatyrok
- Karácsonyi cikk
- Karácsonyi színház
- Kép, regény
- Kerti asztal
- Kerületek, órák
- Kezdjük költőkkel
- “…költőien lakozik az ember…”
- Saját időd ura vagy…?
- Könyvek, kisszék, könyvek
- Könyvszüret
- A közép is égtáj
- Lexikon és vidéke
- Lexikonöröm
- Macskaléptű betűk fénylő ünnepe
- Magyar oroszok
- Majd emlékezni jó lesz
- Mégis azonról
- Minden kézbe könyvheti könyvet!
- Mitomesék, grafikatúrákkal
- Nagy könyvek
- Nano Objekt
- Nemzetkaraterológia
- Nyár, nagy könyvkölcsönző
- Olvassunk drámát
- Opera Omnia
- Óramű, bölcs körön
- Önélet; írás
- Öt filmkocka
- Öttel osztható
- Pad alatt a póc
- Parlament és cirkusz
- Pásztorok, kik nyájnál szüntelen vigyáznak
- Portréról portréra
- Posztkarácsony
- Profán asszonyglóriák
- Proust arca
- Pünkösd, gyermeknap
- Rejtelmes fény
- Replay élmény
- Rózsaág
- Szabadművészek
- Szeptember 21.
- Templom az, ahol
- Tolsztoj, Cvetajeva, Troyat
- Tőzsdei medve, Házy nyúl, Malac-paprikás
- Vásárhelyi vásár
- Vegyesváltó
- Véletlen adta ajándékok
- Véletlenek pedig vannak
- Volt, van, lesz
- Vonaton olvasni
- Zenekar sosem elég nagy
- Tarján Tamásról
- Négy puhafedelű
- Semmi fölösleg
- Dr. Bódis Béla írásai