Kezdjük költőkkel
Költőkkel – de nem csupán költészettel, s természetesen boldog újesztendőt kívánva kezdjük e rovat 2005-ös évét. Méghozzá a kezdet kezdeténél.
Hiszen
Balassi Bálint
volt az első magyar költő. Ahogy Kőszeghy Péter írja: „…nálunk az irodalomtörténeti mitológia és a kronológia szerint is egyugyanazon személy az irodalmi krisztus, a magyar nyelvű irodalom időszámításának kezdete: Balassi Bálint”. A Balassi Bálint és kora című pompás albumban olvassuk ezt. A Balassi Kiadó Kőszeghy, valamint Szentmártoni Szabó Géza, Csörsz Rumen István és Pálffy Géza tollából, a tavalyi kettős évfordulóra tette közzé az életrajzot, a poézis bizonyos vonatkozásait, a Szép magyar komédia tréfáit, a versformákat és dallamokat, valamint a 16. század végi törökellenes határvédelmi rendszert bemutató, s elsősorban diákoknak, irodalomszerető „laikus” érdeklődőknek szánt, gazdagon illusztrált kötetét. Nem bánnánk, ha valamennyi tanulmány egy kissé terjedelmesebb lenne – bár ahogy a poéta „láthatólag mind a katolikus, mind a protestáns hagyományban megkomponált” (azaz a teljességet hangsúlyozó, testálható, legendásítható) haláláról, Szentmártoni Szabónál a Balassi-strófa belső rím-ékeiről informálódhatnak: (s az egész könyvből sok telitalálat-részletet idézhetnénk), az tökéletes. Épp Balassi haláláról azonban – tapasztalván, hogy ez a hősi mozzanat mennyire izgatja a középiskolások fantáziáját is – ejtsünk egy kérdést. Itt az áll, hogy 1594. május 19-én Esztergomnál Balassinak „mindkét combját puskagolyó járta át. A seb elmérgedt…” az Új Magyar Irodalmi Lexikon (nekem az 1994-es kiadás van kéznél) azt írja: „ágyúgolyó sebezte halálra”; az Új Magyar Életrajzi Lexikon szócikke szerint (2001) „egy ágyúgolyó oltotta ki életét”. A tragikus, korai vég árnyékában ne kicsinyeskedjünk, nem lévén jártasak a régi hadászatban, ám egy könyvtárban máris firtatták a szabálytalan irodalomórára érkezett tizenévesek: puska- vagy ágyúgolyó? Egy vagy kettő?
Kosztolányi Dezső
- vannak gyönyörű esszéi Balassiról is – lappangó írásainak garmadáját fedezte fel a Bács megyei Naplóban Botka Ferenc irodalomtörténész, s ahogy indokolt lelkesültséggel maga mondja: „a Kosztolányi-birodalom e Kincses Szigetének” anyagát (1923-1926) helyezi asztalunkra élvezetes gyűjteményen, az egyik rovatra utaló Tere-fere címmel (Balassi – Fórum). Bár a röpke textusokból sokat begereblyézett már a Kosztolányi-filológia, rengeteg az újdonság. Aligha illúzióromboló, hogy a szerzőt anyagi megfontolások is vezették. Édesapjának megbetegedése után a szülők és a testvérek segélyezése megkívánta a szűkebb pátria lapjának – az emlékezésképp itt név szerint is megemlítendő dr. Fenyves Ferencnek – küldött, igencsak szépen jövedelmező publikációkat.
500 oldal Kosztolányi! – s csupa szín ez a sok szösszenet, reflexió, melyeket mintha egy (nyilván nem vezetett) olvasónaplóból (sajtószemléző személyes krónikából) emelt volna ki, mintegy mellékesen, a Nyugat egyik vezéralakja. Az elmélkedéstől a tudósításig, a vitától a játékig sok írástípus ad egymásnak találkozót. A Népek, egyetlen igével (látható a cikk fénymásolata is) ilyeneket gyöngyöz: „Olaszország dalol; Németország tanul; Finnország szánkáz; Törökország ül; Svájc gyűjt; Svédország tornázik; Japán oson” stb. Magyarország? „Magyarország sóhajt” (1924.szeptember 26.)
A molekuláris építésű kötethez készített, nélkülözhetetlen Függelék mutatóján még lehet finomítani, de így is nagyszerű a gyűjtemény, mely nyolc évtized távolából bírja ismét szóra az életművet (és sejteti, hogy az 1926 utáni anyag is hozhat meglepetéseket).
Gyönyörű könyvtárgy
Magyar Idézetek Könyve
-mely 2001-es, 6. kiadásához képest bővült, átdolgozást nyert. Ám a szerkesztő, válogató, Erki Edit már nincs velünk… - nélküle kell örvendenünk az Officina ’96 „kockakönyvének” (borító és tipográfiai terv: Kaszta Mónika – Arkas Design; tördelés: Spolarich Miklós). Balassi (vele kezdődik az összeállítás), Kosztolányi (verssel, prózával) innen sem hiányozhat. Klasszikusaink és kisebb csillagaink olyan közelmúltbeli és kortárs idézeteket is magukhoz vonzottak, mint a B. Nagy László leveléből, Kornis Mihálytól, Esterházy Pétertől valók. De Erki lelt bölcsességet Zsigmond királynál és Veres Pálnénál is. Kár, hogy becsúszott egy-két hiba (a fiktív Nagy Ágnes név alá is Nemes Nagy Ágnes-vers került; az oldalszámmutató következetlen). A Szilágyi Ákostól vett citátum elég keserűen zárja a sort. De felelősen. S társítsuk hozzá egy Vas István-versrészlet részletét: „Köszönöm, amit látok, / A teremtett világot, / Hogy még a rossz sem céltalan, / Mindennek jelentése van”.
Tarján Tamás
Ajánló tartalma:
- Kertész Ákos írásai
- Murányi Gábor írásai
- Tarján Tamás írásai
- A **** költő
- A hetvenötödik
- A könyöklő Mikes
- A Magyar Dráma Napja
- A regények vére
- A színház körül
- A színház szőlőskertjében
- Ama kék madár
- Átjáróház a panteon
- Ától cettig
- Az olimpia éve
- Az önmagát lapozó könyv
- Babitsolás
- Babuszasze
- Debrecenbe kéne menni…
- Egy sorra bízva
- Ékiratok
- Élő testamentumok
- Előkönyvhét
- Első kötet
- Emlékpróba
- Én; élet; rajz
- Hagyatékok
- "Hatvan év csupán a kezdet"
- Huszadik század, első harmad
- Irodalmi bedekker
- Ismételt mondatok
- Kacagó szatyrok
- Karácsonyi cikk
- Karácsonyi színház
- Kép, regény
- Kerti asztal
- Kerületek, órák
- Kezdjük költőkkel
- “…költőien lakozik az ember…”
- Saját időd ura vagy…?
- Könyvek, kisszék, könyvek
- Könyvszüret
- A közép is égtáj
- Lexikon és vidéke
- Lexikonöröm
- Macskaléptű betűk fénylő ünnepe
- Magyar oroszok
- Majd emlékezni jó lesz
- Mégis azonról
- Minden kézbe könyvheti könyvet!
- Mitomesék, grafikatúrákkal
- Nagy könyvek
- Nano Objekt
- Nemzetkaraterológia
- Nyár, nagy könyvkölcsönző
- Olvassunk drámát
- Opera Omnia
- Óramű, bölcs körön
- Önélet; írás
- Öt filmkocka
- Öttel osztható
- Pad alatt a póc
- Parlament és cirkusz
- Pásztorok, kik nyájnál szüntelen vigyáznak
- Portréról portréra
- Posztkarácsony
- Profán asszonyglóriák
- Proust arca
- Pünkösd, gyermeknap
- Rejtelmes fény
- Replay élmény
- Rózsaág
- Szabadművészek
- Szeptember 21.
- Templom az, ahol
- Tolsztoj, Cvetajeva, Troyat
- Tőzsdei medve, Házy nyúl, Malac-paprikás
- Vásárhelyi vásár
- Vegyesváltó
- Véletlen adta ajándékok
- Véletlenek pedig vannak
- Volt, van, lesz
- Vonaton olvasni
- Zenekar sosem elég nagy
- Tarján Tamásról
- Négy puhafedelű
- Semmi fölösleg
- Dr. Bódis Béla írásai