Szeretjük a nőket
Itt látható a hét mérföld hosszú óriáskígyó, helyhiány miatt csak másfél métert mutatunk be belőle
– itt olvasható a magunkat ajánljuk, helyhiány miatt csak röviden. Szeretjük a nőket, emiatt aztán a Könyvhét minden száma szólhatna róluk, szeretjük a könyveket, emiatt a Könyvhét minden száma azokról szól. Nők és könyv, nagyon sokféle összefüggésben tárgyalható téma, mi most csak töredékekben villantjuk fel a sokszínűségét. A nő maga, a nőség
mint téma könyvekben, erről szól Laik Eszter írása. A nő mint író, erről szólnak író nők: Berniczky Éva és Matkovich Ilona. A nő mint anya, erről szól D. Tóth Kriszta. Dolgozó nő mint dolgozó nő: Ballér Judit és Maróti Katalin. A női lélek rejtelmeiről különleges megközelítésben: Pompor Zoltán írása. A nők a lányokból lesznek: mit kínál a lányoknak egy könyvkiadó? Válaszol Merényi Ágnes. Elmúlt a nyár, noha lapzártánk idején még hétágra ragyog a nap: jön szeptember, a tanévkezdés hava, e számunkban azért esik szó tankönyvekről is, és hogy a női témánál is megmaradjunk, Szénási Zsófia összefoglalta pedagógiai szakírók megállapításait arról, hogyan jelenik meg a nemiség a tankönyvekben, milyen módon írhatók le azok a nemi szerepek – fiú, lány – amelyekre a tankönyvek (is) szocializálják a gyermekeket. A Dinasztia Kiadó vezetője a vele készített interjúban a tankönyvkiadás mai gondjairól is beszél. Természetesen e számunkban sem csak a tematikához illeszkedő könyvekről olvashatnak tudósítást, beszámolót, cikket, interjút: Varga Dániel elmondja, hogy a metaforában hisz, Murányi Gábor egy különleges fotóskönyvről ír, Kertész Ákos az egészségbiztosításról mondja el véleményét, Tarján Tamás az írásában ismertetett művek egyikének kapcsán hiányolja a nőket. Íme, szeretjük a nőket és a könyveket, s ezzel nem vagyunk egyedül.
478. oldal Nő a könyvben, nő a könyvvel
Amikor Jane Austen halhatatlan regényében, a Büszkeség és balítéletben a csípős nyelvű és kellemetlenkedő Miss Bingley szarkasztikus megjegyzéssel akarja lejáratni a kártyázó férfiak előtt a bájos és eszes Lizzyt, ezt a megjegyzést teszi: „Miss Eliza Bennet megveti a kártyát. Rengeteget olvas, az olvasás az egyetlen öröme.” (Laik Eszter)
481. oldal Panoráma Dobozi Eszter: Túl a rákbarakkon A Balaton és környéke (Vendégváró Útikönyvek) Ételszótár. Étlapírás hét nyelven
482. oldal „kiki nyúgalomba”
Boreczky Ágnes - Földes Petra - Gyebnár Viktória - Solymosi Katalin: Családok távolból és félközelből Boreczky Ágnes: A szimbolikus család Lőcsei Pál: Emberpár és család az államszocializmusban 1945 – 1985 (Székely János) Nagy emberek asszonykái
Cormac O’Brian: Elnökfeleségek titkos élete. Intimitások a Fehérházból Alain Perceval: Carla és Nicolas. Az Élysée-palota házaspárja (Sz. J.)
483. oldal Könyvbölcső Tarján Tamás Félközép, féltávol
484. oldal Megjelent könyvek 2008. július 10–augusztus 9. A forgalomba került könyvek válogatott listája a Könyvtárellátó adatbázisa alapján. A teljes lista és a művek további adatai a Könyvtárellátó honlapján (www.kello.hu) tekinthetők meg.
488. oldal Lapmargó Murányi Gábor Pestet látni és…
490. oldal Gyermek, ifjúsági Vidám meséktől többféle regényig
(Cs. A.)
492. oldal Lolával és írással az élet Beszélgetés D. Tóth Krisztával
Ahogyan természetes neki, hogy az édesanyja a tévében szerepel, azt is magától értődőnek tartja, hogy otthon két nyelvet használunk. Amióta csak beszélni tanul, duplán dolgozik. Ez egyrészt mulatságos, másrészt viszont lenyűgöző. Egy apró ember, aki mindenféle erőlködés nélkül lavíroz két nagyon különböző nyelv és kultúra között. Az angol nyelvben mindig egy lépéssel hátrébb jár. (Laik Eszter)
(Fotó Szabó J. Judit
494. oldal Bűvös irodalmi Bermuda-háromszög Távbeszélgetés Berniczky Évával
(Mátraházi Zsuzsa)
496. oldal Érzékeny lelkek partvissal Beszélgetés Matkovich Ilonával
A nőalakjaim nem éppen olyanok, mint amilyeneket az olvasmányaimból ismerek. Hogy is fogalmazzak? Bonyolult, érzékeny lelkek, partvissal a kezükben. „Az én konyhai gőzökben élő nőimben” folyton bennük van a kétely, például arról, élhet-e egy nő teljes életet férj és gyerek nélkül, illetve létezhet-e személyes szabadság a családban. (Illényi Mária)
498. oldal Friss és retro – nőktől lányoknak Lányregények a Móránál Beszélgetés Merényi Ágnessel
(Szénási Zsófia)
500. oldal Tankönyvek listája és ami mögötte van Tanévkezdés a Dinasztiával – Ballér Judit
505. oldal Iskolakezdés előtt a tankönyvpiacról
Beszélgetés egy XVI. kerületi általános iskola alsós tanítójával (Maczkay Zsaklin)
506. oldal Jin és Jung – Megismerhető-e a női lélek?
(Pompor Zoltán)
507. oldal A metaforák és a spirálfüzet Beszélgetés Varga Dániellel
Foglalkozását, hivatását tekintve nem irodalmár, hanem orvos. Hangoztatja, hogy annak idején az utcáról sétált be az őt végül is szárnyai alá vevő kiadóba, és mindmáig kívülálló az irodalomban. Ami a percepció hiányának elviselését is természetessé teszi számára. (Csokonai Attila)
508. oldal Láthatatlan nők
Az iskolai tankönyvek újratermelik a nemi egyenlőtlenségeket (szénási)
510. oldal Kontrolling elemek a könyvkiadásban A controlling, mint a sikeres vezetés eszköze
(Dr. Bódis Béla)
511. oldal Megelevenedett betűk
(K. S. A.)
512. oldal Kertész Ákos Akik túllépnek e mai kocsmán
514. oldal Sikerlista
518. oldal A boldog ember Beszélgetés Maróti Katalinnal
(K. J.)
|