Könyvhét 2023
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Csodálatos világ… 2. rész

Csodálatos világ… 2. rész

2012.03.20.

Igazából persze ez legfeljebb csak pszeudo-második része a korábbi, itt olvasható szövegnek, inkább csak amolyan kiegészítése lehetne. Az előző szöveg kiegészítésére pedig amiatt éreztem késztetést, mert a hosszú hétvégén egy általam ritkán látogatott bevásárlóközpontban kirakatokat nézegettem (a fő – családi – program teljesítése mellékleteként) és megláttam egy könyvesbolt kirakatában Kornai János A hiány című kötetének a legfrissebb kiadását. Utánanéztem az interneten, a kötet új kiadása 2011-ben jelent meg, és a leírásánál, fülszövegében nem találtam arra utalást, hogy változtatott, kiegészített, javított kiadás lenne (amitől ez persze még előfordulhat, ha nem voltam elég figyelmes, vagy a tájékoztatás nem volt teljes körű), szóval a lényeges eleme a dolognak az, hogy 2011-ben egy kiadó érdemesnek tartotta a kötetet megjelentetni, ha az előbbi okfejtés helytálló, akkor változatlanul, nyilván a kötet alapvető tudományos értékeire tekintettel, amire vonatkozóan álljon itt egy idézet a kiadó honlapjáról: „A hiány vezette be és alapozta meg a puha költségvetési korlát elméletét, amellyel azóta világszerte tanulmányok százai foglalkoznak.
A mű felszíni jelenségekből, a mindennapos tapasztalatból indul ki, és az okozati elemzésben egyre mélyebbre hatolva eljut a szocialista rendszer alapjaihoz. Az olvasók megértették a mű üzenetét: a hiánygazdaság megszüntetéséhez nem elegendők felemás rendszabályok, hanem a rendszer fundamentumait kell megváltoztatni.
A hiány Kornai legnagyobb hatású könyve. A magyar kiadást követve megjelent angol, francia, kínai, orosz, lengyel és cseh nyelven.”
Az idézet talán értelmezi is kicsit, hogy a kiadó miért jelentette meg a művet: feltételezésem szerint azért, mert olyan tudománytörténeti jelentőséggel bír, ami – legalábbis egy visszaszorulóban lévő kulturális attitűd szerint – indokolja, hogy hozzáférhető, kapható legyen folyamatosan.
És lám, tényleg csodálatos világ a könyvek birodalma, mert amikor a kötet megjelent, akkor már talán - egyidejűleg - szervezte az OSA Archívum az Egyetemi Könyvtár állományának a rendszerváltás óta ki nem kölcsönzött könyveiből válogatva rendezett kiállítását is (a kiállításon szereplő, ott bemutatott 5000 kötetet 1990 óta nem vette kézbe senki a kikölcsönzés szándékával), és mint a korábbi írásban a Népszabadság cikkből idéztem, A hiány szerepelt a kiállításon.
Ne is keressünk ellentmondást a tények között, mert úgy vélem, nincsen: nem meghatározó tényező egy mű, egy könyv kereskedelmi, tudományos, szellemi vagy kulturális jelentőségét, értékét illetően az, hogy a művet keresik, kölcsönzik, vásárolják vagy sem.
Ezt persze ifjú antikvárius korom óta így gondolom, és már akkor is úgy gondoltam: csodálatos világ a könyvek birodalma…

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



KőszeghyÉlet és Irodalom AlapítványTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés