Könyvhét 2023
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Kiemelt

A Könyvhét 2012/3. száma

2012.05.17.

Cseppben a tenger könyv

E számunkkal már az Ünnepi Könyvhétre készülünk mi is, mint így május közepén az egész magyar könyvszakma. A 83. Ünnepi Könyvhét és 11. Gyermekkönyvnapok központi rendezvényeinek idén is a budapesti Vörösmarty tér a helyszíne június 7-étől 11-éig, az V. kerületi Önkormányzat végül engedélyezte a Váci utcának a Vörösmarty térbe torkolló szakaszán könyvheti pavilonok állítását, így minden olyan lehet, mint korábban, és emellett természetesen Budapest más kerületeiben és az ország sok városában is lesznek ebben az időben ünnepi könyvheti rendezvények.
A könyv ünnepén a kortárs magyar irodalom a főszereplő, ám a kiadók természetesen nagy számban időzítik más műfajban megjelenő könyveiket is erre az alkalomra, és éppen ez az amitől gazdag és sokszínű ez a könyv- és könyves sokadalom.
Spiró Györgynek az ünnepi alkalomra megjelenik három kötete is: Kerengő című regénye újra, drámáinak egy újabb kötete, és a Magtár című esszékötete; a vele készített interjúban beszél arról is, hogyan kapta a kötet a címét, mi az amit tartalmaz, és mi az amit nem…
Szőnyei Tamás monumentális műve, a Titkos írás az állambiztonsági szolgálatoknak az irodalom területén 1956 és 1990 között kifejtett tevékenységét mutatja be, a vele készített interjúból két besúgó nevét is megismerhetjük (a kötet középkorúnál idősebb olvasóinak bizonyára vissza-visszatérő lesz a „ráismerés” érzése, vagyis hogy most egyes esetekben az van itt dokumentálva, amit annak idején pletykákban suttogtak: X. Y-nal vigyázni kell, mert „jelent”…). Aki felnőtt fejjel élte meg azokat az időket, annak azért lehet érdekes a mű, mert olyat tudhat meg a korról, amit akkoriban sejteni lehetett, de tudni nem, mindenki másnak pedig a történelmet, a kort segít megismerni…
A Szőnyei Tamás kötetében feldolgozott időszakból származó közismert legenda a pártállami kultúrpolitika meghatározó személyiségének, Aczél Györgynek a dedikált könyvtára: pikáns irodalomtörténészi ábrándok közé tartozik feltárni, leírni hogy ki mindenki ajánlotta, és milyen szép szavakkal művét a nagyhatalmú embernek. Ez hosszabb ideig alighanem csak vágyálom marad: a legenda kiegészítő másik fele szerint a kutatások elől „zárolták” az egyben megőrzött sok-sok könyvet. Ezt csak amiatt bocsátottam előre, mert egy másik jelentős személyiség könyvtára viszont a neki dedikált könyvekkel fennmaradt, hozzáférhető volt, és az erről szóló kötet érdekes, izgalmas tanulságos dokumentum-közlés: Gál Mihálynak a Németh László dedikált könyvtára alcímet viselő kötetére gondolok, amelyről részletes ismertetőt olvashatnak lapunkban, és amely igazolja a tézist: a dedikálások is jelentős információkat hordozhatnak.
Az Ünnepi Könyvhétre jelenik meg Kántor Lajos Konglomerát című kötete, amelyben az erdélyi szellemi élet három – már nem élő – személyiségét, Szabédi Lászlót, Gaál Gábort és Szilágyi Domokost idézi meg képzeletbeli szemináriumi beszélgetésekre. Kántor Lajos beszélt a lapunknak arról, hogy a szemináriumokból a három személyiség filozófiája mellett egy valóságos Erdély-kép is kirajzolódik.
Lapzártánk után érkezett a hír: a Szegedi Tudományegyetem tanára, Barna Gábor vehette át a Stephanus-díjat irodalom kategóriában a XX. Szent István Könyvhét nyitónapján. A vallási néprajz tudósa Az Élő Rózsafüzér Társulata című könyvéről beszélt lapunknak.
Ahogyan nem tudtuk itt teljes gazdagságában bemutatni lapunk tartalmát, úgy nem tudja lapunk teljes gazdagságában bemutatni az ünnepi könyvheti kínálatot, de látogassák a rendezvényeket, találkozzanak az írókkal, mert az író „visszajelzésfüggő állat”, ahogy Lackfi János mondta, akivel a Könyvhét LapNapon is találkozhatnak (ld. meghívónkat a 166. oldalon) , Anamaria Pop, Szuba Jolanta, Sugár S. András és Kőrössi P. József társaságában. Hívjuk, várjuk minden olvasónkat.
(A Szerk.)

Tartalom

KÖNYVKIADÓI AJÁNLATOK

KÖNYVSZEMELVÉNY

X. ÚR A KH-BAN

118 A holt szerzők válaszolnak
Találkozás az utópiatagadó Spiró Györggyel

„Az elmúlt kilenc évben azonban annyi minden változott a politikai és a gazdasági életben, hogy fontos volt megjelölni, melyik évből származnak a gondolataim. Talán érdekes, hogy már 2005-ben lehetett látni, amire csak 2012-ben döbbenünk rá…”
(Mátraházi Zsuzsa)

 

 

 

 

 

120 „Az ember nem csak a természetet igázza le, hanem az embertársait is” – Harald Voetmann
(Jolsvai Júlia)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

121 „Magánszorgalmú kutyák”
Szőnyei Tamás a megfigyelt irodalomról

„…az irodalomról tudni lehetett, hogy mivel komoly szerepet játszott a kultúrpolitikában, a belügyben is nagy mennyiségű iratanyag keletkezett róla.”
(Mátraházi Zsuzsa)

 

 

 

 

 

125 Az Élő rózsafüzér társulata
Barna Gábor kapta a Stephanus-díjat irodalom kategóriában

(Illényi Mária)

 

 

 

 

 

128 GYERMEK, IFJÚSÁGI
Játék, ismeretszerzés és kikapcsolódás könyvvel
(Csokonai Attila)
365 mese a nagyitól; 1000 érdekesség az állatokról; 1000 szó angolul; Állatos mesék; Beney Zsuzsa: Cérnahangra; Beurenmeister, Corina: Rajzolj szirénázó autót!; Börlin, Tina–Ahlborn, Mareike: Gyere velünk a lovagvárba!; Burnie, David: Barangolás a természet világában; Deák Dorka: Minden napra 1 kérdés; Gárdonyi Géza: Egérvadászat; Hann, Judith: Barangolás a tudományok világában; Kányádi Sándor: Virágon vett vitéz; Karinthy Frigyes: Én és Énke; Kertész Erzsébet: Az első Gertrudis; Kolu, Siri: Mi, banditáék; Majoros Nóra: 3x1 család; Prágai Tamás: Vadállatok a kabátzsebben; Salgari, Emilio: A fekete kalóz; Seifert, Jochen: Traktorok, kamionok, buldózerek; Schuck, Sabine –Hennig, Dirk: A tenger; Veillon, Béatrice: A Hipphopp család kikapcsolódik


131 Életformaváltásból született gyerekkönyv
Beszélgetés Prágai Tamással

„Egy lány és egy fiú hősöm van, Inci és Csombor, előbbi a mamájával, utóbbi a papájával él. Elvált szülők gyerekeiről van szó. Úgy éreztem, ez a téma sajnos elég fontos, hogy külön foglalkozzunk vele.”
(Csokonai Attila)

 

 

 

 

 

132 Édes-savanyú cukor
Sohonyai Edit: Kockacukor
(P. Z.)

134 A CSALÁD KÖNYVESPOLCA
Okos felnőtteknek gyerekekről

(Pompor Zoltán)
Josep M. Allué: Játékok nagy könyve; Gianni Rodari: Beleestem a tévébe; Miriam Chachamu: Hogyan vegyük rá gyerekeinket a helyes viselkedésre?; Dr. John Townsend: Kamaszhatárok; Charles Benoit: Te …voltál

137 SZUBJEKTÍV
Tandori Dezső
Táptalaj – és tovaszállat


138 Fekete áfonya
Nádasi Myrtill: Piruettek és ábrándok
(T. T.)

139 „Németh Lászlónak mély tisztelettel”
Gál Mihály: „A nemzet lelkismeretének”. Németh László dedikált könyvtára
(Laik Eszter)

140 Hiánycikk
Dávid Ádám: A Virág utcai focibajnokság
(Komáromi Gabriella)

141 KÖNYVBÖLCSŐ
Tarján Tamás
…lehet, hogy azután sem?


142 PANORÁMA
Magyar ellentétszótár (Főszerk. Temesi Viola)
Siklósi Horváth Klára: Vencel és Mór
Weiner Sennyei Tibor: Gül Baba
Nádas György: Hugyosjózsi szülei, avagy a Markos-Nádas-sztori
Wolfgang Hernndorf: Csikk
Erős Ferenc: Szágundelli csodái
Maros András: Csinálni kell
Hanif Kureishi: A kültelki Buddha
Elizabeth George Speare: Ércíj

147 Útikalauz a Galaxis-útikalauzhoz
Neil Gaiman: Ne ess pánikba!
(Laik Eszter)

BESZÉLGETÉS IRODALOMRÓL ÉS MARKETINGRŐL

162 Az író "visszajelzésfüggő állat"
Beszélgetés Lackfi Jánossal

(Mátraházi Zsuzsa)

 

 

 

 

 

 

163 Soha nem gondoltam, hogy fordító leszek! - Anamaria Pop
„A fordításaim olyanok, mintha a gyerekeim lennének. Én nem tudok másként gondolni a könyvekre csak így. Belebújok a szerző bőrébe, heteken keresztül úgy beszélek, mint a szerző.”
(Pompor Zoltán)

 

 

 

 

 

164 Mi van előbb: a könyv vagy a brand?
A tyúk és a tojás esete Sugár S. András szemével

(Szénási Zsófia)

 

 

 

 

 

165 „A vevőt meg kell találni” – Szuba Jolanta
(Jolsvai Júlia)

 

 

 

 

 

 

 

167 Történelmi szellemidézés
Kántor Lajos a Konglomerátról

(Kurcz Orsi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

168 KRIMI
Kriminek látszik innen
(Jolsvai Júlia)
Stephen King: Atlantisz gyermekei; Selmeczi Mari: Randevú a Brodwayn; Jo Nesbø: Denevérember; Mark Russinovich: A nulladik nap; J. R. dos Santos: Isten haragja

172 SCI-FI
Ez fantasztikus!
(Németh Attila)
Jacek Dukaj: Extensa; Dmitry Glukhovsky: Szürkület; Andri Snær Magnason: LoveStar; Seita Parkkola: Vihar; Arkagyij és Borisz Sztrugackij: A hétfő szombaton kezdődik


175 Elválik – beszélgetés Darvasi Ferenccel
(Szepesi Dóra)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

176 GASZTRO
Omlós határok
(Szikora Katalin)
Gordon Ramsay: Baráti lakomák; Liptai Zoltán: Ételdíszítés; Rachel Lane-Carla Bardi: Torták. 200 híres torta és sütemény a világ minden tájáról; Szabadtéri ételek

179 SIKERLISTA
Sikerkönyvek május közepén
(Sz. Zs.)

180 ROMÁNC
Szokatlan szerelmek
(Laik Eszter)
Katarina Mazetti: A pasi a szomszéd sír mellől; Cecelia Ahern: Lány a tükörben; Andrew Nicoll: A derék polgármester; Diane Haeger: A rivális

182 A műveltségtörténész jó, ha távolságtartással lelkesedik
Monok István a 16-17. századi főrendek műveltségéről

(Szénási Zsófia)

 

 

 

 

 

 

KÖNYVSZEMELVÉNY 148. oldaltól
Stephanie Saldaña: Az angyalok kenyere
Larry McMurtry: Gyilkosvölgy – Küldetés a semmibe
Robert van Gulik: Az elhagyatott templom titka
Jeffrey Eugenides: Házassági összeesküvés
Frances Mayes és Ed Mayes: Napsütötte szakácskönyv

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



Kiemelt

Weiss János: Immanuel Kant 300 – Az Élet és Irodalom 2024/16. számából

Az Élet és Irodalom 16. számát a kulturális cikkek rövid részleteivel ajánljuk.

KőszeghyÉlet és Irodalom AlapítványTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés