Könyvhét 2023
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Kiemelt

A Könyvhét 2012/2. száma

2012.03.30.

Nőirodalom és északi országok

Mielőtt az új számunk tartalmából szemezgetve ajánlanám magunkat, beszámolok olvasóinknak az idei év lapunkat érintő legfontosabb újdonságáról: miként az árvízvédelemhez szükséges gátak állításához, a könyvesújság kiadásához is pénz kell – ez nem újdonság –, az új elem az, hogy pénzügyi okok miatt – most csak ennyi áll rendelkezésre – évente hat számunk jelenik meg, a korábbi tizenkettő helyett. Egy kis Könyvhét-történelem: 1997. szeptember 11-én jelent meg a Könyvhét először, akkor még Könyv Kiadó Kereskedő címmel, és ráadásul kéthetenként, egészen 2004 végéig, 2005-től 2011 végéig tartóan havi lap lett belőle, és most már csupán évi hat lapszámot tervezünk.
Idén ez az első megjelenő számunk, két fontos témát járunk körül benne. Az egyik a nőirodalom témája. A Könyvhét már több alkalommal közölt rövid tematikus összeállítást a nőirodalomról, e számunkban Bódis Kriszta, Borgos Anna és Király Kinga Júlia beszél a nőirodalomról, valamennyien különlegesen közelítve tárgyukhoz. Bódis Kriszta a nemi szerepek társadalmi meghatározottságát veszi alapul a kategória leírásában, Borgos Anna pszichológiai, életrajzi, társadalomtörténeti oldalról közelíti meg ugyanazt, Király Kinga Júlia miközben a szocio-kulturális meghatározottságot fontosnak tartja, nem azonosul a „nőíró”szereppel. A nőirodalomról alkotott véleményüket élőben is megismerhetik mindazok az olvasóink, akik meghívásunkat elfogadják, és eljönnek a Könyvhét LapNap rendezvényre április 18-án a Petőfi Irodalmi Múzeumba (a meghívó lapunk 104. oldalán).
E számunk másik fontos témája a Millenárison április 19-én kezdődő XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. A fesztivál nyitónapján adják át hagyományosan a Budapest Nagydíjat a fesztivál író díszvendégének, idén Claudio Magris veheti át a díjat, róla, műveiről lapunk 63. oldalán olvashatnak. Per Olov Enquist tavaly volt díjazott íróvendége a könyvfesztiválnak, munkatársunknak idén stockholmi otthonában arról is beszélt, hogy olyan mű publikálására készül, amilyet tőle még nem olvashattunk.
Az idei könyvfesztivál díszvendég országa idén sem egy ország – tavaly az Európai Unió volt országok csoportjaként díszvendég –, most Északi Országok összefoglaló néven Európa északi fele díszvendégeskedik a Millenárison. Nagyon sok íróvendég érkezik Budapestre ezekből az országokból, a vendégek közül Håkan Nesser, a Magyarországon is nagyon sikeres és népszerű krimiszerző, Janne Teller, a Semmi című ifjúsági regényével feltűnést keltett dán szerző, és a hazánkban az Áprilisi boszorkány című regényével ismertté lett Majgull Axelsson nyilatkozott lapunknak. Az északi országokban is jelentős gyermekirodalom kulturális szerepe, Pompor Zoltán rövid körképében kísérletet tesz a skandináv gyermekirodalom differentia specificájának meghatározására.
Beszélünk természetesen magyar könyvekről ebben a számunkban is. A nemrégen elhunyt neves pszichológus, Popper Péter fia, Popper Gábor öninterjú formájában írta meg emlékeit édesapjáról, és számolt be arról, hogy milyen volt a neves apa gyermekének lenni. A kötetről beszélgetett lapunk munkatársával. Sándor Klára egy vaskos kötetben a hunhagyományt, és a csodaszarvas motívumot dolgozta fel nyelvészeti és művelődéstörténeti megközelítésben, a komoly visszhangot kiváltó kötetről beszélt lapunknak. Jolsvai András legújabb kötetéről szólva – mondhatjuk akár azt is – olvasási útmutatót ad az érdeklődő olvasónak a műhöz: tárcanovellák gyűjteménye, keretbe foglalva, amelyek részben életrajzi ihletésűek ugyan, mégis „kéretik” nem „életrajzként” olvasni…
Látogassák meg a Könyvfesztivált a Millenárison, jöjjenek el a Könyvhét LapNapra, és olvassanak mindennap! Jó olvasást…
(A Szerk.)

KÖNYVKIADÓI AJÁNLATOK

X. ÚR A KH-BAN



54 CÍMLAP
„Demokratikus társadalomban a művészet hozzáférés kérdése” – Bódis Kriszta

„A nőirodalom kifejezést többek között a nőírók társadalmi értelemben vett kisebbségi helyzetének definiálásához használjuk. Ilyen értelemben van például férfi- és nőirodalom.”
(J.K.)

 

 

 

 

56 A kánon új szólama
Beszélgetés Borgos Annával

„A női szerző (bár kevésbé, mint száz éve) még mindig megmagyarázandó és különleges lény, a kritikákban esetükben szinte kivétel nélkül megemlítik, hogy itt nőíróról van szó, sőt ez a kitétel sokszor az esztétikai értékeléssel is összefonódik.”
(Mátraházi Zsuzsa)

 

 

 

 

57 Nem vagyok szingli
Király Kinga Júlia a prózáról és a női irodalomról

„Azt gondolom, a világ legnagyobb banalitása, hogy amiért beleszületünk egy adott testbe, eleve valamilyen ideológia mentén születnek velünk szemben elvárások, miközben legalább olyan bonyolult és összetett a létezésünk, mint a férfiaké.”
(Szénási Zsófia)

 

 

 

 

 

60 Talán első romantikus regényemen dolgozom – Per Olov Enquist
„Csak annyit róla: elképzelhető, hogy ez most egy szerelmes regény lesz. Sosem írtam még romantikus történetet, kicsit izgulok is miatta.”
(Kurcz Orsi)

 

 

 

 

62 Ahogyan a gyermek látja a világot
Gyerekkönyvek az északi országokból
(Pompor Zoltán)

63 A trieszti Ulysses
Claudio Magris utazásai

(Laik Eszter)
Claudio Magris: Egy másik tenger
Claudio Magris: Duna

64 A szilvafáról messzebb látni – Janne Teller
(Pompor Zoltán)
Janne Teller: Semmi

 

 

 

 

 

 

66 Egy rejtély mögött mindig ott az újabb titok – Majgull Axelsson
(Kurcz Orsi)

 

 

 

 

 

 

 

 67 Budapest is megérne egy történetet – Håkan Nesser
(Kurcz Orsi)

 

 

 

 

 

 

68 GYERMEK, IFJÚSÁGI
Jó időben is érdemes olvasni
(Csokonai Attila)

Anga Mária: Az aranypatájú kiscsikó; Boldizsár Ildikó – Szegedi Katalin: Királyfi születik; Deary, Terry: A tűz és a könnyek asszonya; Deákné B. Katalin: Foltika feladatai 1. és 2.; Deákné B. Katalin: Számold meg az állatkákat! – A tíz kicsi óvodás; Erdős Virág: Pimpimpáré és Vakvarjúcska; Ess, eső ess… ; Kányádi Sándor: Jeremiás és a gépsárkány; Kiss Ottó: Régi kincsek; Matricás rejtvényfüzetek; Mentovics Éva – Eszes Hajnal: Nyuszikák; Osborne, Mary Pope: Oroszlánlesen .– Jegesmedvék között; Scarry, Richard: Esti mesék… Ahogy illik; Stewart, Lee Trenton: Fordul a kocka; „Süss fel nap…”; Varga Katalin: Madzag és cimborái

72 Sorsok csillagrendszere
Timothée de Fombelle, Vango. A hazátlan herceg
(Pompor Zoltán)

73 Észak fényei Budapesten
(Mátraházi Zsuzsa)

75 A róka az róka az róka
Sjón: A macskaróka
(Budai Katalin)

76 Pannonhalma, ifjúság
Méhes Károly: Hegymenet
(Budai Katalin)

77 KÖNYVBÖLCSŐ
Tarján Tamás
Három szonett

 

 

 

 

 

 

 

 

78 PANORÁMA
Diane Pearson: Csárdás
Henry Cloud, John Townsend, Earl Henslin, Dave Carden: Családfánk titkai
Fráter Zoltán: Hagyomány, hatás, iszony
Rodolfo
Szirmai Péter: Mániákus bibliofília
Kármán Tibor: Egy focista naplójából
Börcsök Mária: Kettészakadt Magyarország
Evely Marsh: A félelem vására
Tracey Godridge: Hogyan legyél nagyszerű anya egy életen át?
Claudia Schäfer: Hogyan fejlesszük a 3 évesnél fiatalabb gyermekeket?
Szirtes Gábor: Ötnegyed

83 SZUBJEKTÍV
Tandori Dezső
Formoff és tartalom? (Tartalmoff és forma?)
Slavoj Žižek: A törékeny abszolútum Avagy miért érdemes harcolni a keresztény örökségért?

90 A növények köztünk élnek
Bill Laws: Ötven növény, amely megváltoztatta a történelmet
(Szénási Zsófia)

93 Monsieur L.
Beszélgetés Jolsvai Andrással

(Szepesi Dóra)

 

 

 

 

 

 

 

94 KRIMI
Sorozatgyilkosok minden mennyiségben
(Jolsvai Júlia)

Kathy Reichs: Csont és vér; John Grisham: Vallomás; Sarah Paretsky: A testművésző; John Sandford: Elásott préda; Jo Nesbo: Leopárd

96 SCI-FI
Ez fantasztikus!
(Németh Attila)
Philip K. Dick: A Frolix-8 küldötte; Douglas Coupland: „A” generáció; Stephen Baxter: Időhajók

98 GASZTRO
Hozzávalók a szakácskönyvhöz: sok recept és egy jó ötlet
(Szikora Katalin)
Hegyi Barbara: Abraka babra - Monológok a konyhámból; Kútvölgyi Mihály-Tóth Péter: Mangalica; Beer, Günter; Jaros, Patrik: A sütés-főzés enciklopédiája; Szakácsok könyve; Jávor Béla és Pump Károly: Bajai halászlev(el)ek

100 A kólás-puskás botrányhős
Michael Moore: A provokátor - Így lettem botrányhős
(Laik Eszter)

102 ROMÁNC
Utazós, főzős, szerelmes és történelmi csábítások
(Laik Eszter)
Anne Brontë: Wildfell asszonya; Mary Jo Putney: Egy hamis hölgy; Richard C. Morais: Madame Mallory és kis indiai konyhafőnöke; Palotás Petra: Bécsi kávé, pesti lány

105 Tények és mondák összhangja
Beszélgetés Sándor Klárával

(Csokonai Attila)
Sándor Klára: Nyelvrokonság és hunhagyomány - Rénszarvas vagy csodaszarvas?

 

 

 

 

 

 

107 SIKERLISTA
A „mai” sikerkönyvek

109 „Borzasztó nehéz a névnek megfelelni” – Popper Gábor
(Jolsvai Júlia)
Popper Gábor: Képzeld, apu - Apám, emlékeim

 

 

 

 

 

110 Cocák a nyelvtudományban
Beszélgetés Tótfalusi Istvánnal

(Illényi Mária)
Tótfalusi István: Sertések a Bakonyban. Kalandos nyelvtörténet

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



Kiemelt

Weiss János: Immanuel Kant 300 – Az Élet és Irodalom 2024/16. számából

Az Élet és Irodalom 16. számát a kulturális cikkek rövid részleteivel ajánljuk.

KőszeghyÉlet és Irodalom AlapítványTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés